Mint szakács tanuló, elég gyors léptekkel haladunk a suliban. Már a húsoknál tartunk. Csapatban dolgozunk, és a mi csapatunkra a Stefánia vagdalt elkészítése jutott. Természetesen, hétvégén otthon szintén elkészítettük, mert elnyerte a tetszésemet. Finom, kiadós, és ráadásul még, ha marad szenyóba is be lehet tenni, jó sok salátával. Amennyiben utazáshoz készítjük, inkább a kolbászos változatot készítsük, mivel a tojás a romlandóbb élelmiszer kategóriába tartozik.
A Stefánia vagdalt végül is nem más, mint töltött, egyben sütött fasírt hús. Tölthetjük tojással, kolbásszal. Én az utóbbit választottam.
Íme a Stefánia vagdalt recept öt főre.
Hozzávalók: darált sertéshús: 80 dkg
zsemle: 2 db
étolaj: 100 g (vagy sertés zsír)
vöröshagyma: 40 g
fokhagyma: 1-2 gerezd ízlés szerint (5g)
fűszer paprika: 5 g (nem kell sok bele)
tojás: 4 db + 1 db
só ízlés szerint (15g)
őrölt fekete bors
zsemlemorzsa kb 50 g
zöld fűszerek: petrezselyem zöld, zöldhagyma, kakukkfű.
Először is odateszem a 4 tojást főlni. Ha keményre főtt, hideg vízben áztatom a pucolásig. A hagymát apró kockákra vágom és üvegesre inkább fonnyasztom egy kis margarinon. Vajon kellett volna, de csak margarin volt itthon. Egyébként szeretem, mert finom ízt ad a tölteléknek. A zsemlét beáztatom ha van tejben, de vízbe is jó. Amikor kellőképp megázott, kinyomom, hozzáadom a darált húshoz, rá ütök egy tojást, ráteszem a pirított vöröshagymát, a tört fokhagymát, és az apróra vágott zöld fűszereket, a fűszereket szépen elosztom a tetején. Jól össze dolgozom.
Ezt a finom kis masszát megkóstolom, hogy nem hiányzik-e valami belőle. (Ez egy fontos momentuma, hiszen, az ízeknek össze kell állnia.) Ha valami fűszer még hiányzik, azt pótlom.
A finom fűszeres husikát kiterítem egy morzsával megszórt tálcára (vagy húsos deszkára), és a szépen megpucolt, leöblített főtt tojásokat ráültetem szépen libasorba. Én ezt a fázist a zsírozott tepsin végeztem el.
Majd egy szép formás hengert készítek belőle. És már el félig el is készült a Stefánia tekercs, vagy vagdalt. Felforrósítottam egy kis kacsa zsírt, (vajat, vagy olajat, vagy zsírt is lehet itt használni), és meglocsoltam vele a vagdaltamat. Már csak a sütés van vissza.
A konyhában hmmm... nagyon finom illatok terjengtek. A hús sült illata, a különböző fűszerek, a margarin, kacsa zsír. Nagyon vártam már, hogy elkészüljön. A sütés az a sütőtől is függ. Én 180 fokon sütöttem kb fél órát, majd kicsit lejjebb vettem a hőfokot, és szép lassan, locsolgatva össz-vissz egy órán keresztül sütöttem. És végül elkészült az első, önálló Stefánia vagdaltam.
Izgatottan vettem ki a sütőből.
Hagytam kihűlni, majd végre felvágtam. Finom kis szaft buggyant ki belőle.
Ezen a fázisom már minden nyál összefutott a számban. Az íze kellemesen fűszerezett, finom sült ízzel, és a belseje jó szaftosra sikerült.
Anyu közben készítette a köretet, ami majonézes burgonya saláta volt. Hát igen, fehérjében nem szűkölködött ez az ebéd. De azért jól ment egymáshoz.
A pohár a közepében azért van, mert szerette volna, kiborítani a jénai másik felére, és hogy ott maradjon a luk a közepén, és lehet zöld fűszerekkel díszíteni. De nem mertünk megkockáztatni, így csak kiszedtük a poharat és kitálaltam.
Díszítésnek saláta levelet, zöldhagyma szárát, és petrezselyem zöldet használtam.
Majonézes burgonya saláta receptjét itt találod meg>>
Jó étvágyat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése