2015. június 12., péntek

Sárga cukkini saláta

Sárga cukkinirózsa.

















Mint említettem a sárga cukkini hűsítő hatású. Van aki töknek, van aki zöldségfélének mondja. Bárminek is tartjuk, egyszerűen fantasztikusan finom. Számunkra most ami fontos a felhasználási területe, ami igen sokrétű.

Cukkini saláta

Hozzávalók: 
sárga bébi cukkini
kisebb uborka
paradicsom
fiatal lila hagyma
paradicsom
édeskömény levele (elhagyható, vagy kaporral helyettesíthető)
sajt (aki nem szereti elhagyhatja)
sült sonka darabok

Cukkini saláta készítése: 
A bébi cukkinit megmossuk, és krumplihámozóval hosszú csíkokat vágunk.
















Ugyanígy járunk el az uborkával is. Kissé megsózzuk.
Paradicsomot jó éles késsel bevágjuk, nagyon vékony szeletekre úgy, hogy nem vágjuk teljesen végig, az alja össze tartja. Egy kissé a szét szedjük óvatosan a vágásoknál, és megsózzuk.
Elkezdjük a díszítést.
Középen kezdjük, és mint a rózsa szirmai, úgy tesszük közé a felszeletelt sárga cukkinit.
















A hagymát is bevágjuk szép vékonyan hosszába, és keresztbe is, kissé szét húzzuk a rétegeket, és sózzuk. A többi meg már a fantázián múlik. Megszórjuk a felaprózott édesköménnyel, sajtkockákkal, sült sonka darabkákkal, megmaradt zöldségeket köré tesszük. Fűszerként csak sót használtunk, semmi citrom, se ecet. A paradicsom megadja a savasságot, amennyi kell hozzá.
Tipp! Sült sonka nélkül is finom, de azok kedvéért akik nem éppen salátásak azoknak így elfogadható. Így lehet lassan hozzászoktatni a családot a salátához. Gazdagíthatjuk még tejföllel, vagy joghurttal.

Jó étvágyat.

Ha tettszett, gyere vissza máskor is. Csatlakozz hozzánk facebook oldalunkon: https://www.facebook.com/zozireceptek?ref=hl

2015. június 11., csütörtök

Főzési tipp a kánikulában.

Itt a kánikula, és ilyenkor a konyhában szorgoskodók a hátuk közepére nem kívánják a nagy főzéseket, sütéseket, néhány tipp hogyan vészeljük át ezt az időszakot.







Melegítő hatású ételek, fűszerek.
Mindenek előtt kerüljük a melegítő hatású növényeket, fűszereket. Ilyen pl. chili, fahéj, szegfűszeg, ánizs, kardamom, curry, gyömbér, szerecsendió, kurkuma, fekete bors, fokhagyma. (Hát igen, és ezeket mind szeretjük szerk.)
Az ételek közül a dió, mogyoró, bab, lencse. gesztenye, vörös húsok, ide tartozik a kacsa is.
Itt jön a nagy harci kérdés:

"De hát akkor mit együnk amíg tart a kánikula?????"


Hűsítő hatású ételek és fűszerek
Kezdjük a gyógynövényekkel, annál is inkább, mivel kánikula idején sok folyadékot kell inni, és jobban csúszik, ha ízesített. (Viszont kerüljük a túl sok cukor bevitelt, a koffein és alkohol bevitelt, és a tyüntyüpüntyü szénsavas meg zacskós instant italporokat).

Gyógynövények közül részesítsük most előnyben a mentát, főleg a borsmentát, citromfüvet, koriandert, édesköményt, citrusféléket, gyümölcsökből főként a dinnyét és az almát. Itt említeném meg, hogy érdekes módon a gyömbért egyik helyen melegítő italként mutatják be (forró tea formájában télen), viszont másik helyen hűtve hűsítő italként. Mivel a gyömbér nagyon jó és hasznos gyógynövény, érdemes kipróbálni mindkét változatot.





Zöldségfélék: csillagtök, dinnye, cukkini, tökfélék, uborka, zöldségfélék.
Húsok: húsból inkább a fehér húsok, főleg  a csibe melle, hal szeletek, amihez ráadásul nem kell sok sütés-főzés.
A főzési eljárásként inkább pároljunk. Ha a csibe mellet sütjük kb 10-12 perc annak is elég.

Tejtermékek: kefír, joghurt.

Leves gyanánt laktató és hűsítő turmix leveseket lehet hamar összedobni gyümölcsből és joghurtból, aminek csak a fantáziánk és a pénztárcánk szab határt.

Hűsítő italok: legismertebb a citromos mentás limonádé, amit tovább gazdagíthatunk citrusfélékkel. Grapefruittal, naranccsal, gyömbérrel.

Variációk uborkára: 

Uborkás víz: víz, uborka, menta, citrom leve, menta levél, citromfű levél. Bele a turmixba mixeljük össze. 1-2 órára tegyük a hűtőbe, hogy érjenek össze az ízek.
Vagy például hűtsük le a kovászos uborka levét, és önállóan, vagy fröccsként szódával higítva kiváló folyadék pótlás, és hűsítő ital.
Forrás és további frissítő italok: http://tizdolog.hu/2013/07/19/10-husito-ital-kanikula-ellen/

Hideg uborka leves: a kígyóuborkát, 2 pohár joghurtot, 3 dl, vizet, 1 csokor kaprot, 2 gerezd fokhagymát, egy kis olíva olajat, sót össze turmixolunk. Hűtjük, hogy az ízek össze érjenek és fogyasztjuk.
Forrás és további uborka levesek: http://www.kertvarazsmagazin.hu/index.php/gasztrorecept/980-3-remek-hideg-uborkaleves-recept

Kerüljük a forró és a túl hideg ételeket, italokat.Együnk sok salátát.










Még nem nagyon ismert nálunk a sárga cukkini, amiből finom saláta készíthető.








Cukkini saláta: Egyszerűen mossuk meg a zsenge cukkinit, krumpli hámozóval vágjunk szép hosszú csíkokat. Szeleteljünk szép vékonyan hozzá paradicsomot, és sózzuk. Hagyjuk egy kicsit állni. (Mondjuk hiába melegítő fűszernövény, de ebből nálunk nem maradhat ki a chili, amivel Isteni finom.)


Kolbásztök: sütve, főzve, rántva, salátának.

Gyors tökös recept: pirítsuk meg a csíkokra vágott csibe mellett, tegyük ki egy külön tányérra. Majd ugyan ebben a serpenyőben pirítsuk meg a cukkinit, vagy kolbásztököt (főző és sütőtök kivételével bármelyik lehet), dobjunk rá egy kockázott sárgarépát, zellert, paradicsomot, pirítsuk, majd nagyobb darabokra vágott hagymát is adjunk hozzá. Amikor jó, de még roppanós, keverjük hozzá a csibe mellett, egy kis citromlével locsoljuk meg (csak ha nincs benne paradicsom) .

Tipp! Figyeljünk rá, hogy akár párolunk, akár pirítunk, mindig roppanós maradjon a zöldségünk, akkor marad a legtöbb vitamin benne, és így a finomabb.

Jó étvágyat!
A blog feltöltés alatt van, gyere vissza máskor is.





2015. június 10., szerda

Palacsintáról bővebben.

Egy kis palacsinta történet

Mi jut eszedbe ha azt kérdem, melyik a jó csoki? A gömbölyű, a kerek, a szögletes? Hát persze, hogy Gombóc Artúr? 
És mi jut eszedbe, ha azt mondom, hogy van feltekert, hajtogatott, bögrés, Amerikai, Magyar vagy éppen csúsztatott vagy rakott?
Hát persze, hogy a














palacsinta.

Utána néztem a Wikipédián, minden földrésznek, minden országnak meg van a maga palacsinta receptje. 

Hát akkor kezdjük az elején, ami legközelebb áll hozzánk. 

Magyar palacsinta recept

A magyar palacsintáknak is meg van az édes és sós változata. Jellemzője, hogy vékonyra sütjük a tésztáját. Hozzávalói: tojás, liszt, tej, csipet só, kicsi cukor, szódavíz. Van aki ízlés szerint sütőport vagy élesztőt tesz bele. Olvasztott vajban sütjük. (forrás anyag szerint http://hu.wikipedia.org/wiki/Palacsinta).

Mi ma már egy kissé másképpen készítjük, amit majd a receptek közé fel fogok tenni.


Palacsinta töltelék


Édes palacsinta töltelékektermészetesen az elmaradhatatlan cukros kakaó, lekvár, túró, fahéj, kókuszos tejföl (ha még nem ettél finomat, feltétlenül kóstold meg), puding.
Sós palacsinta töltelékek:darált hús, gomba, zöldségek.

Világhírű palacsinta különlegességeink: Hortobágyi húsos palacsinta és a Gundel palacsinta.


Csúsztatott palacsinta
A csúsztatott palacsinta végül is egy rakott palacsinta. Lényege, hogy egy kicsit vastagabbra kell sütni. Míg az egyik felét megsütjük, a másikat nem. Rácsúsztatjuk a tányérra, rátesszük a tölteléket. Gyümölcsöt, zöldségfélét stb. Majd a másikat a töltelékre csúsztatjuk, és töltjük. És így rakjuk a kívánt magasságig. 

Te melyik palacsintát szereted?

Legközelebb folytatom, hogy hogyan készítik más országokban, majd receptek is felkerülnek. Gyere vissza máskor is. 

Csatlakozz az én konyhámhoz a facebookon, és oszd meg ismerőseiddel.
https://www.facebook.com/zozire

2015. június 7., vasárnap

Háromféle halfogás egy halból.

Halfogyasztás
Bár ez a blog nem elsősorban az egészségről szól, de mivel van egy olyan mondás, hogy:

„az leszel, amit megeszel”.

Most ezért ejtsünk egy pár szót arról, hogy miért egészséges a hal.

Halfogyasztás előnyei
Csak röviden, a halban kevés a koleszterin, viszont sok az ásványi anyag. Magas a foszfor, vas, kálium és kalcium tartalma, ami az emberi szervezet számára nagyon fontos. És ott van benne még a nélkülözhetetlen A-, D-, B2 és B6 vitamin. Valamint az úgynevezett Omega 3 zsírsavak amik jelentősen csökkentik a szívroham kockázatát.
Egyszóval fiataltól idősig mindenkinek sok halat kellene fogyasztania. Az étrendünkbe iktatott halas menü betegségek sorát képes kiküszöbölni.

Előzetes: anyuval hétvégi bevásárlás során, csak úgy ötletként felmerült benne, hogy mi lenne, ha halat főznénk.
"Oh, ne" "Pont én, és pont halat"
Bár tudom, hogy anyuban ilyenkor az van, hogy "ezt is el kell egyszer kezdeni, és ezt is gyakorolni kell".
Hát engedtem a nyomásnak. Végül is csak azért nem szerettem a halat, mert általában halászlé volt, ami nem volt az esetem, és tele szálkával természetesen. A végén írok majd tippet a szálkátlanításról.
Szóval, lementünk a tóhoz, ahol vettünk egy halat, amit épp akkor fogtak ki.
"Csak" 3,5 kg volt. Élmény volt megpucolni.
De ha már hal, és ekkora, akkor nem halászlé lesz, hanem bármi más, és többféle.
Most jöjjön néhány recept halból, amit a hétvégén készítettünk el.

Ami nekem nagyon ízlett, bár idáig én sem voltam nagy hal evő, de most megkedveltem. 
Ez nem volt más, csak egy egyszerű
sült hal, tartáros burgonya salátával.
A halat miután előkészítettük, -pucoltuk, bontottuk, jól megmostuk – lefejtettem a gerincénél mindkét oldalon a halhúst. Szép szeleteket vágtam belőle. Két szeletet keskenyen beirdaltam, hogy a bőr tartsa össze, viszont a szálkák el legyenek vágva. Ezzel a módszerrel állítólag nem tud a szálka nagyobb gondot okozni, ha benne marad a halban. (mondjuk engem  nem győzött meg, a másik verzió jobban tetszett). A többi hal bőrét viszont bevágtam,  hogy ne zsugorodjon a forró zsírtól.
Intenzívebbel lesóztam, majd egy órára a hűtőbe tettem.
A burgonya saláta receptjét itt találod, azzal a különbséggel, hogy most hagyma nélkül, csak főtt burgonyából és a tartárból készítettük>>http://marcsi-fakanlstepsi.blogspot.hu/2015/05/majonezes-burgonya-salata.html
Olajos hal, ahogy mi csináltuk


Anyu oda tett vizet forrni, amibe került ecet egy kicsi, só, szemes bors, koriander mag, mustár mag (ezeket jobb egy teatojásba tenni, mert utána szabad pöckölni le a halról), hagyma, fél jól megmosott citrom (héjastól) és a hal csontok, hal ikra és máj. ( A fejét félre tettük apunak halászlének egy kis hússal, mert ő viszont halászlé párti).
Egy kicsit hagytuk forrni, majd amikor a fűszerek már kiengedték az ízüket, bele tettük a halat. Nem főtt sokáig, pár percig csak.  Érdekes módon a forró fürdő úgymond „kidobta” a szálkákat. Csak megfogtuk, és kihuzigáltuk belőle. Ami nem ment amíg nyers volt. Így lett a filézett hal. 

Előkészítettük az olajat. 

Az olajat kellene sóval keverni, viszont nem oldódik benne. Ezért előbb jó a sót feloldani egy kevés vízben. Nekünk volt itthon oldott Himalája sónk, azt tettük bele, ezzel kevertük ki az olajat egy habverővel. Majd tettünk bele zöld hagymát, a halat, paradicsomot, 






a tetejére citrom karikákat.

Igen finom, pikáns kis olajat kaptunk.
Lefedtük, és a hűtőben hagytuk egy napot, hogy össze érjenek az ízek. 









Nagyon fincsi lett. Egy kis kecsappal meg paradicsomos olajos halat kaptunk.










Halkrém

Egy pár darabot meghagytam a halkrémhez, meg ami hal hús lejött még a csontokról, valamint az ikra és a máj hozzáadásával készült a halkrémünk.
Mit tettem még bele?
Természetesen sóztam, borsoztam. Kurkumát, egy kis Curry port. És csilit. Mi ugyanis nagyon szeretjük a csilit. Az egészet egy kis főzőlével, és a citrom másik felének a levével (ízlés szerint adagolva) és egy bot mixer segítségével összedolgoztam, majd még hozzá dolgoztam egy fél margarint hogy jó krémes állagú legyen. Kóstolgatni kell, hogy kell-e még bele só, vagy citrom. A citrom nagyon jól előhozza az ízeket. Medvehagymás bagetten lett tálalva, amit a Lidl-ben vettünk.
Hát így lett háromféle hal fogás, egy halból.
Tipp:
1./ régi öregek azt mondták, hogy ha halat esznek, azt mindig kenyérrel, ha véletlenül lecsúszik a szálka, az nem engedi, hogy az ember torkán keresztbe álljon, vagy nagyobb bajt csináljon.
2./ Ha forrt egyet a hal, könnyebben ki lehet szedni a szálkát. (Mondjuk ez recept függő)
3./Ha nagyon vékonyra beirdaljuk a halat, akkor nem kell szálkátlanítani.

Jó étvágyat. Gyere vissza máskor is.

Ha tetszett a cikk oszd meg az ismerőseiddel, csatlakozz az én konyhámhoz a facebookon.