2015. június 7., vasárnap

Háromféle halfogás egy halból.

Halfogyasztás
Bár ez a blog nem elsősorban az egészségről szól, de mivel van egy olyan mondás, hogy:

„az leszel, amit megeszel”.

Most ezért ejtsünk egy pár szót arról, hogy miért egészséges a hal.

Halfogyasztás előnyei
Csak röviden, a halban kevés a koleszterin, viszont sok az ásványi anyag. Magas a foszfor, vas, kálium és kalcium tartalma, ami az emberi szervezet számára nagyon fontos. És ott van benne még a nélkülözhetetlen A-, D-, B2 és B6 vitamin. Valamint az úgynevezett Omega 3 zsírsavak amik jelentősen csökkentik a szívroham kockázatát.
Egyszóval fiataltól idősig mindenkinek sok halat kellene fogyasztania. Az étrendünkbe iktatott halas menü betegségek sorát képes kiküszöbölni.

Előzetes: anyuval hétvégi bevásárlás során, csak úgy ötletként felmerült benne, hogy mi lenne, ha halat főznénk.
"Oh, ne" "Pont én, és pont halat"
Bár tudom, hogy anyuban ilyenkor az van, hogy "ezt is el kell egyszer kezdeni, és ezt is gyakorolni kell".
Hát engedtem a nyomásnak. Végül is csak azért nem szerettem a halat, mert általában halászlé volt, ami nem volt az esetem, és tele szálkával természetesen. A végén írok majd tippet a szálkátlanításról.
Szóval, lementünk a tóhoz, ahol vettünk egy halat, amit épp akkor fogtak ki.
"Csak" 3,5 kg volt. Élmény volt megpucolni.
De ha már hal, és ekkora, akkor nem halászlé lesz, hanem bármi más, és többféle.
Most jöjjön néhány recept halból, amit a hétvégén készítettünk el.

Ami nekem nagyon ízlett, bár idáig én sem voltam nagy hal evő, de most megkedveltem. 
Ez nem volt más, csak egy egyszerű
sült hal, tartáros burgonya salátával.
A halat miután előkészítettük, -pucoltuk, bontottuk, jól megmostuk – lefejtettem a gerincénél mindkét oldalon a halhúst. Szép szeleteket vágtam belőle. Két szeletet keskenyen beirdaltam, hogy a bőr tartsa össze, viszont a szálkák el legyenek vágva. Ezzel a módszerrel állítólag nem tud a szálka nagyobb gondot okozni, ha benne marad a halban. (mondjuk engem  nem győzött meg, a másik verzió jobban tetszett). A többi hal bőrét viszont bevágtam,  hogy ne zsugorodjon a forró zsírtól.
Intenzívebbel lesóztam, majd egy órára a hűtőbe tettem.
A burgonya saláta receptjét itt találod, azzal a különbséggel, hogy most hagyma nélkül, csak főtt burgonyából és a tartárból készítettük>>http://marcsi-fakanlstepsi.blogspot.hu/2015/05/majonezes-burgonya-salata.html
Olajos hal, ahogy mi csináltuk


Anyu oda tett vizet forrni, amibe került ecet egy kicsi, só, szemes bors, koriander mag, mustár mag (ezeket jobb egy teatojásba tenni, mert utána szabad pöckölni le a halról), hagyma, fél jól megmosott citrom (héjastól) és a hal csontok, hal ikra és máj. ( A fejét félre tettük apunak halászlének egy kis hússal, mert ő viszont halászlé párti).
Egy kicsit hagytuk forrni, majd amikor a fűszerek már kiengedték az ízüket, bele tettük a halat. Nem főtt sokáig, pár percig csak.  Érdekes módon a forró fürdő úgymond „kidobta” a szálkákat. Csak megfogtuk, és kihuzigáltuk belőle. Ami nem ment amíg nyers volt. Így lett a filézett hal. 

Előkészítettük az olajat. 

Az olajat kellene sóval keverni, viszont nem oldódik benne. Ezért előbb jó a sót feloldani egy kevés vízben. Nekünk volt itthon oldott Himalája sónk, azt tettük bele, ezzel kevertük ki az olajat egy habverővel. Majd tettünk bele zöld hagymát, a halat, paradicsomot, 






a tetejére citrom karikákat.

Igen finom, pikáns kis olajat kaptunk.
Lefedtük, és a hűtőben hagytuk egy napot, hogy össze érjenek az ízek. 









Nagyon fincsi lett. Egy kis kecsappal meg paradicsomos olajos halat kaptunk.










Halkrém

Egy pár darabot meghagytam a halkrémhez, meg ami hal hús lejött még a csontokról, valamint az ikra és a máj hozzáadásával készült a halkrémünk.
Mit tettem még bele?
Természetesen sóztam, borsoztam. Kurkumát, egy kis Curry port. És csilit. Mi ugyanis nagyon szeretjük a csilit. Az egészet egy kis főzőlével, és a citrom másik felének a levével (ízlés szerint adagolva) és egy bot mixer segítségével összedolgoztam, majd még hozzá dolgoztam egy fél margarint hogy jó krémes állagú legyen. Kóstolgatni kell, hogy kell-e még bele só, vagy citrom. A citrom nagyon jól előhozza az ízeket. Medvehagymás bagetten lett tálalva, amit a Lidl-ben vettünk.
Hát így lett háromféle hal fogás, egy halból.
Tipp:
1./ régi öregek azt mondták, hogy ha halat esznek, azt mindig kenyérrel, ha véletlenül lecsúszik a szálka, az nem engedi, hogy az ember torkán keresztbe álljon, vagy nagyobb bajt csináljon.
2./ Ha forrt egyet a hal, könnyebben ki lehet szedni a szálkát. (Mondjuk ez recept függő)
3./Ha nagyon vékonyra beirdaljuk a halat, akkor nem kell szálkátlanítani.

Jó étvágyat. Gyere vissza máskor is.

Ha tetszett a cikk oszd meg az ismerőseiddel, csatlakozz az én konyhámhoz a facebookon. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése